Szlak Mocy i Tradycji

Szlak pieszy

Oznakowany kolorem niebieskim

Przebieg szlaku GPS – otwórz link

Trasa: Łobez (0,0) – Łobżany (3,7) – Prusinowo (6,1) – Poradz  (8,7) – Bełczna (14,4) – Starogard (25,7) – Gardzin (32,7) – Łabuń Mały (35,8) – Prusim (38,2) – Resko (43,0)

Długość: 43 km         

Początek/koniec – Łobez, skwer przed stacją kolejową.

Koniec/początek – Resko, przystań kajakowa nad Regą, koło elektrowni wodnej.

Szlak prowadzi Wysoczyzną Łobeską i Równiną Nowogardzką, przez powiat łobeski – gminy Łobez i Resko. Teren nadleśnictw Łobez i Resko. Na trasie doświadczymy urozmaiconej rzeźby terenu i różnorodnych środowisk przyrodniczych – pola, lasy mieszane, wzgórza, doliny, mokradła. Szlak razy kilka przekracza rzekę Regę i parę razy biegnie w jej bliskości. Kilkakrotnie przecina drogę wojewódzką łączącą Łobez i Resko.

Na trasie spotykamy elementy mocy – elektrownie wodne, „rzymski” wiadukt kolejowy, wiatrak holenderski, elektrownie wiatrowe oraz elementy tradycji – zabytkowe pałace, dworki, kościoły, budowle, ruiny, stare drogi, cmentarze.

Rega, odcinakami mająca charakter rzeki podgórskiej, jest wymarzona dla kajakarstwa. Rzeka ta jest wymagająca, odcinkami o bystrym nurcie oraz z wieloma przeszkodami, ale wynagradza to swoją naturalnością i cudnymi widokami.

 

Łobez (0,0) 

Miasto powiatowe nad rzeką Regą. Ponad 10.000 mieszkańców. Stacja kolejowa. Szlak kajakowy. Prawa miejskie 1295 r. Podczas II wojny św. miasto zostaje zniszczone w 60%. Nieliczne zabytkowe budynki (budynki ryglowe, wille, budynek poczty) wplecione są we współczesną zabudowę. Kościół późnogotycki pw. Najśw. Serca Pana Jezusa  – wzniesiony w XV w., remontowany i przebudowy w XIX w., odbudowany w 1949 r. W prezbiterium znajdują cztery sceny biblijne w technice sgraffito oraz XV-wieczny krucyfiks.

Łobez znany jest w Polsce za sprawą Stada Ogierów mieszczącego się w Świętoborcu. Tradycje koniarskie podtrzymuje wiele ośrodków na terenie powiatu.

            W Łobzie jest możliwość wypożyczenia kajaków.  

 

Prusinowo (6,1)

Wieś w malowniczej dolinie rzeki Regi, doskonałe miejsce na rozpoczęcie spływu (pole biwakowe). Turystę zainteresuje także zabytkowa stacja kolejowa ze sprawną z ręczną nastawnią z pocz. XX w. W 1900 r. wybudowano na rzece Redze elektrownię wodną, zaopatrującą w prąd pobliskie miejscowości i majątki. Tu właśnie miało miejsce pionierskie zastosowanie systemu prądu trójfazowego na Pomorzu Zach. za sprawą światowej sławy elektrotechnika polskiego pochodzenia Michała Doliwo-Dobrowolskiego.

Nieopodal na nieczynnej już linii kolejowej warto zobaczyć okazały, trzyprzęsłowy wiadukt z pocz. XX w., zbudowany na wzór akweduktów rzymskich.

Obok wsi stacja kolejowa Worowo.

 

Poradz (8,7)

Wieś o układzie typowej słowiańskiej owalnicy. Ze względu na znaczną siłę wiatrów oraz odpowiednie warunki terenowe wybudowano tu z II poł. XIX w. wiatrak typu holender (wiatrak wieżyczkowy), który męł zboże na mąkę. W odróżnieniu od typowo polskiego wiatraka, tzw. koźlaka, jest on ceglany, a jego dach o aerodynamicznym kształcie obracał się pod wiatr przy pomocy niewielkiej turbiny. Wiatrak pracował do 1953 r. Obecnie własność prywatna.

Za wsią znajdują się pozostałości dawnego cmentarza.  

 

Bełczna (14,4)

Duża wieś o zachowanym układzie owalnicowym, charakterystycznym dla osadnictwa słowiańskiego. Warty zobaczenia jest tu murowany kościół parafialny z XVIII w.,  pw. św. Piotra i Pawła, gruntownie przebudowany i odnowiony w XIX w. Zwieńczony wieżą o cechach neogotyckich. We wnętrzu uwagę zwracają cztery zabytkowe witraże z 1914 r.  przedstawiające sceny z życia Pana Jezusa. Jeden z nich obrazuje Marcina Lutra słuchającego Jezusa! Zainteresowanie wzbudza także obraz olejny Wniebowstąpienie Pana Jezusa z 1895 r.

Naprzeciwko kościoła znajduje się dawna pastorówka. Mieści się tam „Dworek Tradycja”, kultywujący kuchnię pomorską oraz zacną sztukę kulinarną. Wielokroć nagradzany, wciąż wzbogacający ofertę turystyczną o nowe atrakcje. Przy dworku rosną okazałe cisy, będące pomnikami przyrody.

Na terenie wsi znajduje się dwór w stylu eklektycznym z XIX i XX w. Wokół okazałe budynki gospodarcze.

We wsi jest szkoła podstawowa i sklep.

 

Rzeka Rega w okolicy Przemysław (18,5)

„Świerkowa masakra” – urocze, leśne miejsce, gdzie Rega płynie leniwym, szerokim korytem. Nurt utworzył stromy brzeg ze skarpą i przy okazji wywrócił wiele świerków, które utrudniają kajakarzom przepłynięcie tego odcinka, stąd nazwa miejsca.

Trasa wiedzie przy starorzeczach.

 

Starogard (25,7)

Duża wieś, dawna siedziba możnego rodu Borków, który wybudował tu okazały kunsztownie zdobiony pałac z bogatym wyposażeniem. Został on niestety spalony w czasie II wojny światowej. I możemy oglądać tylko jego ruiny – ściany korpusu głównego, w tym ryzalit z tarczą herbową rodu von Borcke i datą 1840. Z całej rezydencji zachowały się budynki folwarczne, w tym okrągła stodoła. Za ruinami pałacu rozciąga się park krajobrazowy, utworzony w XVIII i XIX w. z okazami drzewami pomnikowych oraz dawnymi stawami rybnymi.  

Ozdobę wsi stanowi kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o konstrukcji ryglowej wzniesiony w 1579 r., na fundamentach kamiennych, otoczony cmentarzem. We wnętrzu znajdują się 2 witraże z pocz. XX w. Oryginalnie prezentuje się dobudowana w 1909 r. wieża o prostokątnej podstawie i wielokondygnacyjnym korpusie. Na wieży dzwon z 1572 r. Nadbudowa wieży stylizuje do formy domostw ryglowych. Jest to unikatowe rozwiązanie na Pomorzu Zach.

We wsi jest szkoła podstawowa i sklep. Skrzyżowanie dróg Łobez – Resko – Świdwin.

 

Jar w okolicy Sosnówka (28,8)    

W lesie w okolicy Sosnówka szlak wiedzie wzdłuż malowniczego jaru o stromych zboczach, dnem którego płynie niewielki strumień. Warto tutaj odszukać niezwykłą 8-pienny buczynę. Jar przechodzi stopniowo w tajemnicze mokradła, które nieco dalej w pobliżu Starej Dobrzycy zyskały status rezerwatu (Mszar nad Starą Dobrzycą).

 

Resko (43,0)

Najstarsze miasto powiatu łobeskiego. 4-tysięczna miejscowość położona jest nad Regą. Resko otrzymało prawa miejskie w 1277 i 1288 r. Nad miastem góruje gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, zbudowany w XIV-XV w., przebudowy XIX w. Charakteryzuje go wysmukła wieża o wysokości 67 m. Wewnątrz znajduje się XVII-wieczny ołtarz i XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej Reskiej. Obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej. Resko to znany ośrodek turystki pielgrzymkowej Pomorza Zachodniego.

W centrum miasta na rynku zwraca uwagę klasycystyczny ratusz z 1841. Cechuje go skromna sylwetka oraz niewielka wieżyczka.

W Resku turysta może skorzystać z wypożyczalni kajaków.

Szlak prowadzi przez park miejski nad Regą ze średniowiecznym grodziskiem zwanym Górą Borków, na którym znajdują się pozostałości zamku.