Łobez (0,0 km) – Świętoborzec (3,9 km) – Biały Młyn (8,1 km) – Bonin (12,3 km) – Łobez (18,2 km).
długość szlaku – 18,2 km (pętlowy).
Oznakowany kolorem czerwonym.
Szlak ma swój początek na Polanie Jahna, a kończy się przy stacji kolejowej w Łobzie. Łączy on ośrodki konne w Łobzie i Boninie. Trasa jest krótka, wytyczona leśnymi duktami, miejscami bywa trudna. Prowadzi przez teren Stada Ogierów w Łobzie-Świętoborcu oraz wieś Bonin, gdzie funkcjonują ośrodki konne. Warto też zwrócić uwagę na ruiny młyna nad Brzeźnicką Węgorzą, zwane Białym Młynem.
0,0 km
ŁOBEZ, Polana Jahna.
Przez 1,2 km podążamy wspólnie ze szlakiem niebieskim i zielonym. Z polany wyjeżdżamy na drogę betonową i skręcamy w prawo. Opuszczamy miasto, na lewo umiejscowione są ogródki działkowe, na prawo las. Po 800 m mijamy miejską oczyszczalnię ścieków. Szlak wiedzie skrajem lasu.
1,2 km
Przejeżdżamy przez mostek „cygański” na Redze. Dalej szlak prowadzi ścieżką przez łąkę, a następnie lasem.
1,6 km
Znajdujemy się nieopodal niewielkiego Jeziora Dybrzno zwanego Miejskim (pow. 8 ha). Oddalone jest ono od rogatek Łobza o około 1,5 km. Położone wśród lasów i łąk, w sąsiedztwie linii kolejowej. Nieopodal akwenu przepływają rzeki Rega i Brzeźnicka Węgorza. Jezioro pełni funkcję miejskiego kąpieliska. Nad wodą znajduje się pole namiotowe z pomostem i miejscem na ognisko.
Kierujemy się w stronę Łobza, jadąc wzdłuż torów kolejowych.
3,1 km
Pokonujemy przejazd kolejowy na trasie Szczecin – Gdańsk. Jedziemy ulicą Waryńskiego.
3,9 km
Po lewo widzimy pomnik, poświęcony żołnierzom polskim 43 Pułku Artylerii Lekkiej poległym w walkach z oddziałami niemieckimi w marcu 1945 r. Znajdujemy się w południowej części miasta zwanej ŚWIĘTOBORZEC.
Łobez-Świętoborzec słynął niegdyś ze Stada Ogierów. Założone zostało ono w 1876 r. Obiekt wkomponowany jest w obszar leśny. W skład kompleksu wchodzą ogromne stajnie z czerwonej cegły, dwie kryte ujeżdżalnie oraz hipodrom. Należy także zwrócić uwagę na dworek, będący siedzibą właściciela, a potem dyrektora stada. Zasadniczym zadaniem stada było uszlachetnianie koni hodowanych na Pomorzu. W okresie powojennym organizowano tutaj liczne zawody konne w skokach i ujeżdżaniu, gonitwy za lisem oraz powożeniu zaprzęgami. Było także ośrodkiem treningowym koni oraz prowadziło działalność rekreacyjno-szkoleniową dla amatorów jeździectwa. Obecnie Stado znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.
W Świętoborcu spotykamy Szlak Konny Pojezierza Drawskiego (oznakowany pomarańczowym kołem o średnicy 60 mm).
Dalej jedziemy dróżkami i drogami przez Las Boniński. Po przejechaniu 1 km lasem łączymy się z trasą dla rowerów górskich MTB (niebieskie znaki z napisem MTB).
8,1 km
Z Góry Francuzów zjeżdżamy nad Brzeźnicką Węgorzę. Rzeka ta ze względu na jej malowniczość i urozmaicenie uchodzi za jeden z ciekawszych szlaków kajakowych.
Nasz szlak skręca w lewo pod ostrym kątem. Jadąc prosto 250 m dotrzemy do czarownego zakątka zwanego BIAŁYM MŁYNEM (funkcjonuje też nazwa Lesięcinek). Faktycznie dawniej znajdował się tu młyn. Obecnie pozostały jedynie fundamenty budowli i pozostałości urządzeń, przez które z hałasem przepływa woda. To urzekające miejsce, idealne na leśny wypoczynek.
Znad Brzeźnickiej Węgorzy kierujemy się w stronę Bonina. Trasa początkowo wiedzie dość trudnymi do przebycia leśnymi drogami i dróżkami, a dalej żwirową drogą, która nie sprawia większych trudności.
12,3 km
BONIN.
Wieś znana z jest z działających tu kilku ośrodków konnych.
Przed zabudowaniami rozstajemy się z trasą MTB. Znajdujemy się nieopodal zespołu dworsko-parkowego oddalonego nieco od wiejskich zabudowań. W jego skład wchodzi dwór myśliwski o cechach eklektycznych zbudowany w XIX w., a rozbudowany na początku XX w. Obecnie obiekt wraz z dawnym folwarkiem wykorzystany jest jako ośrodek treningowy koni.
Bonin to średniej wielkości wieś położona wśród lasów Pojezierza Drawskiego. Po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1406 r. Stanowiła ona własność Borcków do początku XX w. Owalnicowy układ zabudowy został dobrze zachowany i nieznacznie wtórnie rozbudowany.
Najciekawszym obiektem wsi jest kościół wzniesiony przez Luisa von Borcke w 1845 r. Budowlę wzniesiono w miejscu poprzedniej świątyni, z której pochodzi hełm i część wyposażenia obecnego kościoła. Korpus budynku wzniesiono z kamienia i nakryto dachem dwuspadowym. Mury ukoronowane są prostym gzyms podokapowym z cegły ceramicznej. Wieżę (wys. 19 m) dostawioną od zachodu wieńczy barokowym hełmem z XVIII w. Wśród wyposażenia na uwagę zasługuje ołtarz w stylu manieryzmu pochodzący z XVII w. oraz barokowa ambona z XVIII w. Kościół poświęcony został w 1946 r. pw. Świętego Józefa.
We wsi łączymy się z łobeskim żółtym szlakiem rowerowym Zabytkowe Kościoły Wiejskie i ponownie z trasą MTB.
Z Bonina kierujemy się żwirową, leśną drogą do Łobza.
15,1 km
Odbijając ze szlaku na lewo po pokonaniu 500 m dotrzemy do leśnego źródła, położonego nad Bonińskim Strumieniem. Do źródła jedziemy z górki.
16,7 km
Dojeżdżamy do Łobza. Przed pierwszymi zabudowaniami po prawej stronie mijamy maszt telekomunikacyjny. Szlak żółty odchodzi na lewo. Do miasta zjeżdżamy ulicą Podgórną. Dalej poruszamy się ulicami Kraszewskiego i Kolejową.
18,2 km
Szlak kończy się na ul. Kolejowej, na parkingu naprzeciwko stacji kolejowej.