Jeziora

Jezioro Dybrzno (Miejskie) oddalone jest od rogatek Łobza o około 1,5 km. Akwen o pow. 7,75 ha położony jest wśród lasów i łąk. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 2,4 m. W sąsiedztwie bystrym nurtem przepływają rzeki Rega i Brzeźnicka Węgorza. Tuż obok znajduje się grodzisko słowiańskie. Kąpielisko z pomostem znajduje się w sąsiedztwie SBS Stada Ogierów Łobez.

Jezioro Unimskie (Moszczenica) położone jest kilkaset metrów od wsi Unimie, ok 4 km od Łobza. Nad południowym jego krańcem wytyczono kąpielisko z charakterystycznym pomostem, polem namiotowym i miejscem na ognisko. Niewielkie jezioro, o powierzchni 7,44 ha i maksymalnej głębokości 4 m, położone jest w otoczeniu lasów i łąk.

Jezioro Karwowo położone w dolinie Regi, w odległości 500 m od rzeki, to jedno z najpiękniejszych jezior w gminie. Powierzchnia akwenu to około 35,9 ha, a maksymalna głębokość wynosi 4,5 m. Nad brzegiem znajdują się liczne kładki dla wędkarzy. Kąpielisko z pomostem, zadaszeniami, miejscem na bezpieczne ognisko, leśnym parkingiem i polem namiotowym wytyczone zostało na wschodnim brzegu jeziora. Akwen otoczony jest malowniczym lasem bukowym, bogatym w zwierzynę i owoce runa leśnego.

Klępnicko jest największym jeziorem w gminie Łobez. Powierzchnia jeziora wynosi 58,8 ha, a maksymalna głębokość 5,3 m. Wypełnia rynnę polodowcową, będącą fragmentem doliny Mołstowej, rzek: Regi i Starej Regi. Wzniesienia otaczające jezioro porasta mieszany las zasobny w grzyby. Nad południowym krańcem akwenu zlokalizowana jest wieś Klępnica.

Niewielkie jezioro Chełm o powierzchni 8,89 ha i maksymalnej głębokości 1,9 m, położone w okolicach Unimia, zwraca uwagę ze względu na lobelię jeziorną. To unikalna roślina, najcenniejszy gatunek florystyczny gminy Łobez, objęty całkowitą ochroną. Lobelii, roślinie skąpożywnej, sprzyja oligotroficzny charakter jeziora (jezioro ubogie w substancje odżywcze z dobrze natlenioną wodą). Jezioro otoczone jest lasem sosnowo-dębowym. Nad brzegiem postawiono zadaszenia oraz wytyczono miejsce na bezpieczne ognisko. Jest to wspaniałe miejsce do organizacji imprez okolicznościowych.

Pomiędzy Zachełmiem a Strzmielem położone jest jezioro Biały Zdrój (Duże, Strzmiele, Płytkie). Znaczna część lustra wody zajęta jest przez trzcinowiska i roślinność mszarną. Dostęp do brzegu jest bardzo utrudniony, gdyż jezioro otoczone jest w całości mokradłami i bagnami. Takie środowisko sprzyja występowaniu specyficznych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków.

Sztuczne jezioro Nowe Zajezierze, o pow. 30 ha i dł. 1,3 km, powstało poprzez zatopienie łąk w zagłębieniu morenowym. Charakteryzuje się dość nieregularną linią brzegową z licznymi zatokami i cyplami. Nad brzegiem we wsi Zajezierze zlokalizowany jest zespół pałacowo-parkowy.

MAPY BATYMETRYCZNE JEZIOR