Aktualności turystyczne

11 czerwca 2019

We wtorek 11 czerwca w godzinach przedpołudniowych do jeziora Moszczenica koło Unimia, o pow. 9,9727 ha, Sportowy Klub Wędkarski „Sandacz” z siedzibą w Resku wpuścił 52 kg narybku lina. Małe rybki przyjechały samochodem w zbiorniku z dotlenianiem i w dobrej kondycji wpadły do wód jeziora w okolicy plaży. Za dwa trzy lata będą cieszyć oczy wędkarzy spędzających czas nad naszym jeziorem. Dziękujemy Panu Mateuszowi Wiktor – prezesowi SKW „Sandacz”.

Z. Martyniak – Wydział Sportu i Turystyki

 

08 czerwca 2018

REMONT POMOSTU NA JEZIORZE MOSZCZENICA ZAKOŃCZONY

W dniu dzisiejszym został zakończony remont drewnianego pomostu przy plaży na jeziorze Moszczenica (Unimie). Prace remontowe obejmowały demontaż korony pomostu do pali drewnianych wbitych w dno jeziora oraz montaż nowej konstrukcji nośnej z poszyciem, korony pomostu i wzmocnieniem posadowienia pomostu, poprzez wbicie dodatkowych pali w dno zbiornika.  Wymiary pomostu: długość 14,1 m, szerokość 1,5 m; wymiary drewnianego trapu wejściowego: 3,7 m długość i 0,8 m szerokość. Koszt remontu wyniósł 11.913,12 zł.

Zamieścił: Anna Buksa – Wydział Sportu i Turystyki

29 maja 2018

Co tam w trawie piszczy  przed sezonem turystycznym w Gminie Łobez?

Każdego roku  wczesną wiosną,  jak tylko warunki pogodowe pozwalają, przystępujemy  do prac remontowych na obiektach małej architektury turystycznej  na terenie naszej gminy.  Niejednokrotnie  stare  elementy trzeba zastępować nowymi   lub zwiększyć  ilość. Chodzi tu o elementy pomostów rekreacyjnych  na trzech naszych jeziorach, ławek drewnianych i stołów, koszy drewnianych na śmieci, stojaków na rowery, itp. Kolejnym  działaniem jest uporządkowanie terenów  i  stała troska o ich  estetykę i funkcjonalność   poprzez  zebranie i uprzątnięcie odpadów komunalnych  pozostawionych przez korzystających z  relaksu  gości. W tym celu ustawione są sezonowo  duże 1100l pojemniki  w newralgicznych punktach, które obsługiwane są przez firmę PUK  Sp. z o.o. w Łobzie.  Poza sprzątaniem  wykonywane jest koszenie  terenów   w obrębie niestrzeżonych plaż jezior (Dybrzno, Moszczenica, Karwowo), przystani kajakowych, kładek  na Redze, przejść przez łąki, na polanie Jahna,  licznych odcinkach szlaków rowerowych  oraz wzgórzu widokowym „Zielona”, a także   przy cmentarzu ewangelickim, wzgórzu lotniarzy i dojściu do pomnika przyrody- głaz narzutowy  w Przyborzu . 

Na trasie  spływów kajakowych Regą  odnowiono  stoły i ławki oraz wyremontowano wciągarki rolkowe i rynnowe na kajaki  ustawione  w okolicach Unimia  i mostu na drodze wojewódzkiej  nr 147 na odcinku Łobez –  Strzmiele .   

Z powodu  znacznego zużycia  elementów  konstrukcyjnych  pomostu rekreacyjnego  na jeziorze Moszczenica (Unimskie),  zachodzi konieczność wykonania remontu kapitalnego, dlatego też pomost został wyłączony z użytkowania, a  korona pomostu została rozebrana. Sama wymiana elementów nośnych pomostu  będzie możliwa po obniżeniu się poziomu wód jeziora, który to  tej wiosny był wyjątkowo wysoki.  O zakończeniu remontu i dokonaniu  jego przeglądu okresowego,   pozwalającego na jego użytkowanie, będziemy informować.   Prace opisane powyżej wykonywane są  cyklicznie  w zależności od potrzeb i  zgłaszanych awarii  przez cały sezon wiosenno – letni  i jesienny.

Życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku  dla użytkowników naszych obiektów i szlaków turystycznych.

Poniżej na załączonych zdjęciach pokazano :

1. Przystań kajakowa w Łobzie

     

 

2. Plaża nad jeziorem Dybrzno

    

 

3. Plaża nad jeziorem Moszczenica

    

 

4. Miejsce odpoczynku nad jeziorem Moszczenica przy drodze do Unimia

       

 

5. Przystań kajakowa , mostek i przejście przez łąki w okolicach Unimia

             

 

6. Wyciągarka do kajaków na łące przy moście na Redze w okolicach skrętu na Karwowo

             

 

7. Cmentarz ewangeliczny, wzgórze lotniarzy i głaz narzutowy w Przyborzu

            

 

8. Wzgórze widokowe „Zielona”

        

 

9. Ławki i kosze na Polanie Jahna

            

 

10. Remontowany pomost rekreacyjny na Moszczenicy

Łobez 28 maja 2018r.  mgr Zbigniew Martyniak

                                          Inspektor w Wydziale Sportu i Turystyki UM w Łobzie